Trends Ideas Business Inspiration Future

ULTRALEGGERA

Oskar Zięta zmierzył się z wyzwaniem stworzenia możliwie lekkiego krzesła, lżejszego od tego, który w 1957 roku zaprojektował włoski designer, Gio Ponti.

Projekt się udał, bo ULTRALAGGERA waży zaledwie 1660 g, a więc o 40 g mniej od Superlaggery Pontiego.

Jak zaprojektować najlżejsze krzesło na świecie,ale tak by było wytrzymałe?

Oskar Zięta wykorzystał w tym celu trwałą, lekką ramę wykonaną w autorskiej technologii FiDU (Freie Innendruck Umformung).

Czym jest FiDU?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że technologia FiDU to skutek wieloletnich badań Zięty na Wydziale Architektury ETHZ. Tam zajmował się właśnie tematem cyfrowej technologii w obróbce metali.

Ich konsekwencją było opracowanie technologii, która pozwala na stworzenie niezwykle lekkich i wytrzymałych m.in. mebli.

W wywiadzie dla czasnawnętrze Oskar Zięta powiedział:

„(…) połączyliśmy technologię cięcia i spawania cienkich materiałów laserem. (…) Proces polega na wstępnej obróbce blachy w postaci dwuwymiarowej, a następnie jej stabilizacji poprzez wtłoczenie pod ciśnieniem powietrza między dwa szczelnie ze sobą zespawane płaskie blaszane kształty”.

(cały wywiad tutaj)

Dzięki technologii FiDA Oskar Zięta mógł stworzyć ULTRALEGGERA. Ale za projektem stoi coś jeszcze.

Po pierwsze, jest zgodny z filozofią ‚mono material thinking’ stworzony w całości z wysokiej jakości aluminium nadającym się do recyklingu.

Po drugie, spełnia wymogi wytrzymałości, co prezentują zdjęcia w galerii poniżej.

I wreszcie po trzecie, posiada minimalistyczny design a ULTRALEGGER dostępny jest w wielu kolorach. Paleta podstawowa to biały i czarny mat. Na życzenie można zamówić także krzesła w stonowanych matach tj. szary niebieski, szary mech, beżowoszary czy kamienny szary, jak możemy przeczytać na stronie.

Cena w wersji podstawowej 3,800 za sztukę.

Ale zanim się zdziwimy należy pamiętać, że to ULTRALAGGERA należy postrzegać raczej w kategoriach małej rzeźby czy sztuki.

References: zieta & springwise