Trends Ideas Business Inspiration Future

Sensor, który mierzy poziom kortyzolu

Kortyzol, nazywany hormonem stresu, produkowany jest w nadnerczach w sytuacjach stresowych. Jego głównym działaniem jest podniesienie stężenia glukozy we krwi.

Oprócz tego wzmacnia działanie adrenaliny i noradrenaliny pomagając radzić sobie w wymagających sytuacjach, ale też łagodzi stany zapalne, podnosi ciśnienie krwi, wzmacnia wydzielanie soku żołądkowego czy powoduje uwalnianie wapnia z kości.

W niektórych przypadkach działa leczniczo.

Problem pojawia się wówczas gdy stężenie kortyzolu w organizmie jest zbyt duże (lub małe). W konsekwencji może doprowadzić do nadciśnienia, zaburzeń nastroju, bezsenności, depresji czy odkładania się tkanki tłuszczowej w górnej partii ciała.

Do tej pory możliwym było jego zmierzenie podczas badania krwi.

Zespół inżynierów ze szwajcarskiej Politechniki École Polytechnique Fédérale de Lausanne z Laboratorium Urządzeń Nanoelektronicznych, we współpracy z Xensio stworzyli urządzenie, które mierzy poziom kortyzolu bez potrzeby badania krwi. Ponieważ możliwym jest jego zbadanie także w pocie.

Zespół stworzył łatkę do noszenia, które zawierają „aptamery lub krótkie fragmenty jednoniciowego DBA lub RNA, które mogą wiązać się z określonymi związkami. Aptamer w plastrze niesie ładunek ujemny, a gdy wchodzi w kontakt z kortyzolem, wiąże się z nim”.

Dalej urządzenie wykrywa ładunek i mierzy stężenie kortyzolu w organizmie.

Póki co urządzenie przechodzić będzie fazę testów w badaniach na ludziach umieszczonych w placówkach opieki zdrowotnej. Takie pomiary mogą być przydatne w leczeniu pacjentów placówek psychiatrycznych dając lekarzom na bieżąco informację o stanie użytkownika.

References: springwise & epfl