Trends Ideas Business Inspiration Future

Pleco Smart Water Watch

Dużo mówi się o świadomym korzystaniu z wody i jej oszczędzaniu. W niektórych regionach świata codziennie walczy się o jej każdą kroplę, a w tym samym czasie w innym miejscu ktoś bezmyślnie marnuje ją litrami.

Kalifornijski startup Nedge Systems stworzył ciekawy produkt, który może pomóc kontrolować zużycie wody. Jego premiera nastąpi już wkrótce na targach CES 2021.

PLECO to sensor, obudowa czy nadajnik przyczepiony do baterii i stale podłączony do czujnika oraz wyświetlacz i aplikacja na iOS i Android.

Jak to działa?

Użytkownik podłącza czujnik do wodomierza w domu za pomocą specjalnego paska. Owy czujnik przekazuje dalej dane do obudowy baterii, która przesyła dane do wyświetlacza. Te są przekazywane do chmury w celu ich analizy, a całość można kontrolować poprzez zainstalowaną aplikację.

Jako uzupełnienie należy dodać, że opracowany system (póki co) dotyczy Stanów.

Daniela Camargo w rozmowie z newatlas wyjaśniła działanie Pleco:

” Większość wodomierzy w USA wykorzystuję tę samą zasadę działania sprzężenia magnetycznego między ruchomą częścią umieszczoną w strumieniu wody a mechanizmem zegarowym. Stworzyliśmy system, który wykrywa pole magnetyczne i przetwarza z niego sygnał z jedynego punktu przy wejściu do wody. Nasze unikalne, opatentowane algorytmy przetwarzają te sygnały i przekształcają je w użycie przy braniu prysznica, nawadnianiu, spłukiwaniu, kranie itp. poprzez analizę wzorców przepływu wody (tj. natężenie, czas trwania itd.)

Co więcej, PLECO ma mieć możliwość informowania użytkowników o ewentualnych przeciekach.

Póki co, produkt dostępny jedynie na terenie USA i Kanady. Trzymamy jednak kciuki za szybki rozwój i dostępność także u nas.

A może jakiś polski startup opracuje podobne rozwiązanie?

References: nudgesystems & newatlas