Trends Ideas Business Inspiration Future

Jak wykorzystać mikroorganizmy do produkcji energii elektrycznej?

Pablo Vidarte, założyciel hiszpańskiego startupa Bioo, miał sen.

A w nim rośliny używane były jako panel słoneczny w celu produkcji energii.

Długo nie czekał i zaczął pracę. Jednak nie od słońca a gleby tworząc baterię, która wykorzystuje energię wytworzoną przez mikroorganizmy umieszczone pod ziemią.

Jak to działa?

Akumulator ma postać zamkniętego panelu osadzonego w ziemi. Zawiera mikroorganizmy żywiące się materią organiczną. Ich aktywność wytwarza elektrony i protony, które wysyłane są odpowiednio do anody i katody baterii.

Zaprojektowane ‚dziury’ w akumulatorze pozwalają na dostęp do tlenu. I cały ten proces wytwarzania i przekazywania energii ma wytwarzać prąd, który może zasilać światła czy czujniki. A nawet cały dom, zdaniem projektanta.

Jedynym wymogiem jest odpowiednio wilgotna gleba.

Zdaniem Pablo Vidarte: „Masz źródło energii, które wytwarza ją dzień i noc. Przez 24 godziny na dobę. Nie ma znaczenia czy pada deszcz, śnieg, świeci słońce, wyprodukowana zostanie taka sama jej ilość”.

W pierwszej fazie firma spodziewa się korzystania z baterii na farmach do zasilania czujników zbierających dane o glebie. Ostatecznie, większe akumulatory mogłyby zostać wykorzystane do oświetlania parków lub innych miejsc publicznych.

References: biootech springwise

Instagram: bioo.official