Dr Sun-Mi Lee naukowiec z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii znalazł sposób na wytworzenie biodiesla z kartonowych opakowań np. pozostałych po przesyłkach.
Naukowiec z współpracownikami opracował mikroorganizmy, które wykazują takie zdolności. Glukoza i cukry ksylozowe znajdujące się w tekturze mogą zostać przekształcone w tłuszcze palne z wykorzystaniem drożdży. A te można użyć jako biodiesel
„Zespół Lee przeprojektował szlak metaboliczny mikroorganizmu przy użyciu technik genetycznych, aby skutecznie kontrolować proces ewolucji, na przykład, poprzez selekcję i hodowlę tylko mikroorganizmów,które są w stanie przekształcić cukry w diesel” – możemy przeczytać na stronie.
Co mówi o tym sam dr Sun-Mi Lee?
„Opracowaliśmy podstawową technologię,która może poprawić efektywność ekonomiczną w produkcji diesla. W czasach, gdy odczuwamy zmiany klimatyczne spowodowane częstymi tajfunami i trudnymi zjawiskami pogodowymi,zwiększona podaż biopaliw, które pomagają nam najszybciej radzić sobie ze zmianami klimatu i skutecznie ułatwić ekspansję pokrewnych branż i rozwój technologii”.
To już kolejny ciekawy projekt energii uzyskiwanej z odpadów czy resztek.
Pytanie czy pozostanie na tym etapie? Będziemy obserwować.
References: springwise& Korea Institute