Trends Ideas Business Inspiration Future

Dron inspirowany jastrzębiem

„Jastrzębie poruszają skrzydłami i ogonami w tandemie, aby wykonać pożądany ruch niezależnie od tego, czy jest to gwałtowna zmiana kierunku podczas polowania w lasach, szybki lot podczas gonienia ofiary czy też efektywne szybowanie w celu oszczędzania energii” powiedział Enrico Ajanic, projektant pierwszej wersji drona, którego wersja poprawiona została pokazana z końcem października.

Pracował nad nią zespół Laboratorium Systemów Inteligentnych z Uniwersytetu EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) w Szwajcarii. Celem było stworzenie drona o cechach charakterystycznych dla jastrzębia właśnie.

Największym wyzwaniem w projekcie było zaprojektowanie i zbudowanie mechanizmów, które odwzorowywałoby ruchy skrzydeł i ogona jastrzębia w trakcie lotu.

Projektantom udało się osiągnąć ich synergię korzystając m.in. ze sztucznego upierzenia, co zapewnia dronowi wyjątkową zwinność w trakcie lotu. Dodatkowo zmienia ich kształt, by szybciej zmieniać kierunek, latać wolniej nie uderzając o ziemię i zmniejszać opór powietrza, gdy leci szybko.

Zamiast ruchów trzepotania skrzydłami, wykorzystuje śmigło, co sprawia, że lot jest bardziej wydajny, a konstrukcja urządzenia pozwala na dłuższe użytkowanie.

Choć dron świetnie nadaje się do lotów między budynkami i w lasach, bardzo trudno nim sterować. Dlatego, by w pełni wykorzystać potencjał, zespół planuje skorzystać z możliwości sztucznej inteligencji,która pozwoliłaby na półautomatyczny lot.

References: actu.epfl.ch