Trends Ideas Business Inspiration Future

Dom z plastiku?

To efekt współpracy programu UN-Habitat, norweskiego startupu Othalo oraz projektant Julien de Smedt. Wspólnie zaprojektowali modułowe domy,których budulcem ma być właśnie plastik.

Każdy z nich ma mieć powierzchnię 60 metrów kwadratowych, a do stworzenia ich opatentowanej konstrukcji potrzebnych jest około 8 ton odpadów plastikowych.

I choć domy zaprojektowane są jako tania propozycja dla mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej (tzw. Czarnej) ostatecznie zespół ma nadzieję wyprodukować także budynki z możliwością kontroli temperatur. Pozwoli to na tanią budowę magazynów żywności, schronisk, baraków dla uchodźców, a także szkół i szpitali.

Wszystko z wykorzystaniem plastiku, który jest ogromnym problemem na świecie. Projektanci mają nadzieję, że właśnie plastik stanie się użytecznym materiałem budowlanym (którego mamy aż nadto).

„Uważamy, że plastik jest jednym ze sposobów radzenia sobie z niedoborem materiałów budowlanych w tych obszarach świata, w których istnieje pilna potrzeba mieszkaniowa” mówi projektant.

I dodaje:

„Tak jak miasta są tworzone prze budynki z drewna, betonu, gliny i stali, tak samo mogą zawierać budynki zbudowane z odpadów plastikowych, o ile są stworzone w sposób bezpieczny i zrównoważony”.

Oczywiście, oprócz samego wykorzystania plastiku liczy się także design. W tym celu przyjrzeli się najszybciej rozwijającym się miastom Afryki. Tego jak ludzie żyją, w jaki sposób się komunikują, pracują, prowadzą interesy. W końcu projekt ma służyć lokalnej społeczności.

Ciekawy pomysł na wykorzystanie zalegającego na Ziemi plastiku, dlatego dzielimy się pomysłem.

References: springwise