Trends Ideas Business Inspiration Future

Czy drewno może być transparentne?

Okazuje się, że może.

Liangbing Hu z Uniwersytetu w Maryland, wraz z grupą kolegów naukowców opracowali badanie i metodę, która pozwala na uzyskanie nawet 90-procentowej transparentności.

Taki produkt nie jest niczym nowym. Jednak standardowo proces uzyskiwania przezroczystego drewna polega a jego namaczaniu w chlorynu sodu. To związek, który pomaga usunąć strukturalny jego składnik – ligninę.

Chloryn sodu używany jest w wybielaczach i pastach do zębów. I choć nie jest substancją wysoce toksyczną, w procesie uzyskiwania transparentnego drewna powstają płynne odpady, które są trudne do recyklingu, ale też mogą osłabić surowiec.

Naukowcy zaprojektowali metodę wspieraną niedawnym odkryciem – lignina może stać się przezroczysta jeśli zostaną usunięte z niej cząsteczki nadające kolor.

Jak to wygląda w praktyce?

Naukowcy nałożyli na drewno nadtlenek wodoru (często używany do dezynfekcji) i pozostawili go pod lampą UV, której zadaniem była symulacja naturalnego światła słonecznego. Dalej surowiec namoczono w etanolu w celu pozbycia się pozostałości, a pory wypełnili bezbarwną żywicą epoksydową.

Efekt?

Drewno, które przepuszcza ponad 90 % światła słonecznego i jest 50 razy silniejszy od tego bez ligniny.

Liangbing Hu twierdzi, że „przezroczyste drewno jest lżejsze i mocniejsze niż szkło. Może być stosowany do okien i dachów nośnych. Potencjalnie można go wykorzystać do wykonania przezroczystego domu”.

References: inventwood & newscientist & springwise