Trends Ideas Business Inspiration Future

Aptera Motors – pojazd przyszłości

Amerykańska firma Aptera Motors zaprojektował pojazd zasilany energią elektryczną oraz solarną z zasięgiem do 1610 km bez konieczności ładowania w trakcie jazdy! (1000 mil).

Misją producentów jest stworzenie pojazdu efektywnego korzystając jednocześnie ze źródeł energii bez szkody dla środowiska.

Połączenie tych dwóch źródeł energii, solarnej i elektrycznej, firma nazwała technologią Never Charge. W praktyce oznacza to, że kierowca pojazdu na przeciętnych odległościach nie będzie musiał się zatrzymywać w celu pozyskania energii.

Pojazd ma być długi na 4,4 metra, szeroki na 2,2 i wysoki na 1,4. Posiada trzy koła, zmieści dwie osoby i zwierzaka.

Opracowana technologia jest o tyle ciekawa,że auto może zostać naładowane przy pomocy kabla, a doładowanie zapewnią panele słoneczne w trakcie dnia, niezależnie od tego czy auto jedzie czy stoi na parkingu.

180 ogniw słonecznych jest zintegrowanych ze strukturą nadwozia. Użytkownik może konfigurować je tak, by zapewniały mu zasięg do blisko 73 km dziennie.

Połączenie tych technologii pozwala na zasięg auta większy o nawet 5 razy w porównaniu do standardowych samochodów elektrycznych. Ale nie tylko. Wynika to także z lekkiej konstrukcji, ponieważ pojazd wykonany jest ze stali i aluminium.

I co ciekawe, samochód składa się z zaledwie 4 części. Dla porównania, przeciętne auto ma ich około 300.

Oznacza to większą płynność, ale też mniejsze koszty produkcji.

I teraz najważniejsze, projekt Aptera przyspiesza od 0 do ok. 100 km/h (97 mil) w 3,5 sekundy. Jego maksymalna prędkość to blisko 180 km/h (110 mil).

Samochód ma zdolność samodzielnej kontroli kierowania, przyspieszania czy hamowania, ale wymaga uwagi kierowcy w celu ewentualnej interwencji. Co jest chyba oczywiste.

Auto ma wejść do produkcji w przyszłym roku. Cena? W zależności od wybranej opcji od 25 900 $ do nawet 46,900 $.

Możesz zapisać się już na listę na stronie producenta

References: aptera & dezeen